Muğla'da süper gelgit: Deniz suyu 50 metre çekildi

Muğla’da deniz suyunda yer yer 50 metreye ulaşan çekilmeler yaşandı. Uzmanlar, "süper gelgit" olarak adlandırılan deniz suyu çekilmesinin mevsimsel geçişlerden kaynaklandığını söyledi.

Muğla'da süper gelgit: Deniz suyu 50 metre çekildi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Mahallesi'nde deniz suyunda çekilmeler yaşandı. Yer yer 50 metreye ulaşan çekilmeler gündüz saatlerinde başladı.

Bu mevsimde yaşanan deniz suyu çekilmelerinin süper gelgit olarak adlandırıldığını belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Nisan ayı başına kadar gelgitlerin sürebileceğini açıkladı.

Doç. Dr. Özçelik, gelgit etkilerinin güneş ve ayın konumuna göre değiştiğini söyledi:

“Deniz seviyesindeki değişiklikler gökyüzündeki gezegenler arasındaki çekim kuvvetinden kaynaklı olarak, rüzgar etkilerine bağlı, açık hava basıncındaki etkilere bağlı olarak, depremler sonucu tsunami etkilerine bağlı olarak değişmekte. Bu etkilerin en büyüğü gelgit etkileri. Özellikle güneşin ve ayın konumuna bağlı olarak gelgit etkilerini çeşitli coğrafyalarda görebilmekteyiz. Genel olarak günde bir defa veya iki defa bunun karışımı şeklinde konuma bağlı olarak gelgit etkisi söz konusu olmakta.Etkinin en fazla olduğu durumlara süper gelgit diyoruz. Özellikle Dolunay ve ilk Ay zamanlarında bu etkilerin daha fazla olduğu, deniz kenarlarında büyük karasal alanların ortaya çıktığını örüyoruz."

Büyük depremlerle gelgit etkilerinin ilişkili olduğunu gösteren bir bilgi bulunmuyor

Deniz suyu çekilmeleriyle depremlerin bağlantılı olduğu iddiasını değerlendiren Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Aynı gök cisimlerinin birbirini çektiği gibi, gelgit oluşturduğu gibi yer kabuğu üzerinde de gevşeme ve bırakma hareketleri söz konusu. Bu hareketlerden kaynaklı olarak geçmiş çağlardan beri insanlar özellikle Dolunay ve ilk Ay zamanlarında birkaç gün içerisinde deprem olacağı gibi kaygılar taşımakta. Literatürde bildiğim kadarı ile küçük çaplı depremler ile bu gelgit olayları arasında az da olsa bağlantı olduğunu gösteren bir çalışma olmakla beraber büyük şiddetli depremlerle gelgit etkilerinin büyük bir bağlantı olduğuna ilişkin literatürde önemli bir bilgi bulunmadığını söyleyebilirim” diye konuştu. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER