Doğu Akdeniz’in önemli plajlarındaki mavi bayraklar yenilendi

Doğu Akdeniz’in önemli plajlarındaki mavi bayraklar yenilendi

Doğu Akdeniz’in önemli plajlarındaki mavi bayraklar yenilendi

MERSİN’de Doğu Akdeniz’in en önemli plajlarından olan Kızkalesi ve Susanoğlu halk plajlarının sahip olduğu mavi bayrağı yeniledi. 
Kentin denizini, sahilini ve doğasını koruyan Büyükşehir Belediyesi, doğaya ve çevreye yönelik ortaya koyduğu vizyonla Kızkalesi ve Susanoğlu Halk Plajları'nın yanı sıra sorumluluğunda bulunan diğer 7 plajında da mavi bayrak dalgalandırmak için titizlikle çalışıyor. 
Gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülü olarak tanımlanan mavi bayrağı almak için yerine getirilmesi gereken 33 kriter, çevre eğitimi ve bilgilendirme, plajda deniz suyu kalitesi, çevre yönetimi ile can güvenliği ve hizmetleri, arıtma ve kanalizasyon altyapı sistemleri başlıkları altında toplanıyor.
Plajda gerekli ilk yardım malzemelerinin bulunması, kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planları, plajda farklı kullanımlar sonucu meydana gelebilecek kazalara karşı alınabilecek önlemlerin tümü Büyükşehir Belediyesi tarafından sezonda tatilcilerin akınına uğrayan Kızkalesi ve Susanoğlu halk plajlarında alındı ve plajların sahip olduğu mavi bayrak yerini korudu. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kızkalesi ve Susanoğlu halk plajlarının yanı sıra Yapraklıkoy, Yemişkumu, Kocahasanlı, Kumkuyu, Tırtar, Töbank ve Sultankoy halk plajlarında da mavi bayrak dalgalandırmak için yürüttüğü çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor.
UYGAR BİR ÇEVRENİN SEMBOLÜ
Mavi bayrağı uygar bir çevrenin sembolü olarak tanımlayan Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Yıldız, şunları söyledi:
"Mavi Bayrak, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın vermiş olduğu, 33 kriteri taşıyan uluslararası bir ödüldür. Mavi bayrak denince aklımıza temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolü gelir. Kızkalesi ve Susanoğlu halk plajlarında mavi bayrak ödülümüz bulunmaktadır. Mavi bayrak her yıl düzenli olarak yapılan denetim ve incelemeler neticesinde yenilenir. Çevre faaliyetlerinin titizlikle yürütüldüğünün bir göstergesi olan mavi bayrağın tüm plajlarımızda yerini alması için çalışıyoruz. İki plajımızda bulunan mavi bayrak ödülünü  Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’in öncülüğünde önümüzdeki yıllarda tüm plajlarımıza kazandıracağız. Bunun için bu yıl, önümüzdeki yılların planlamasını ve çalışmalarını başlattık. İnşallah tüm plajlarımız mavi bayraklı olacak."

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER