Bakanın ‘Marmara temiz’ açıklamasına uzmanından yanıt: Ne oldu da temizlendi?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün sosyal medya hesabı üzerinden Marmara Denizi'nin videosunu 'Marmara Denizi'miz temiz ve mavi...' notuyla paylaştı.

Bakanın ‘Marmara temiz’ açıklamasına uzmanından yanıt: Ne oldu da temizlendi?

Marmara Denizi, bir süredir müsilajla mücadele ederken; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘dan konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Son zamanlarda Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Marmara Denizi’nde müsilajın azaldığına vurgu yapan Bakan Kurum, bugün de o açıklamalarına bir yenisini ekleyerek Marmara Denizi’nin temiz olduğunu ileri sürdü.

Bakanın açıklamalarını Yeşil Gazete’ye değerlendiren Deniz Biyoloğu ve yazar Dr. Mert Gökalp, “25 milyonun atığını geri mi çektik? Bir anda atık sistemlerimizi mi düzelttik? Sanayi kaçak, yasak, uygunsuz bir şekilde devam etmiyor mu? Nehirlerden zirai atıklar gelmiyor mu? Ciddi bir organik madde ve atık girişi yok mu? Nasıl bekliyoruz müsilajın temizlenmiş olmasını?” diye sordu.

‘Müsilajın gitmesi gibi bir durum söz konusu değil’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Twitter hesabından “Marmara Denizi’miz temiz ve mavi…” notuyla Marmara Denizi’nin görüldüğü 44 saniyelik bir video paylaştı.

Deniz Biyoloğu ve yazar Dr. Mer Gökalp ise öncelikle Marmara Denizi’nin mavi değil yeşil bir deniz olduğunu vurguladı ve müsilajın bu kadar erken bitmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını ifade etti:

Müsilajın bu kadar erken gitmesi gibi bir durum söz konusu değil. Üstten yok oluyor olması, altta tabakaların devam etmediğine veya yoğun yoğun, kütle kütle zeminde olmadığı, orta suda olmadığı anlamına gelmiyor. Neye göre, kime göre deniliyor? Müsilaj nasıl gitmiş noktasını bilmiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 02:40

Emre

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER