10 kişinin öldüğü selde yıkıma yol açan tomruklar, dere yatağında: Afetzedeler tedirgin

Sinop’ta meydana gelen sel felaketinde 6 kişi kaybolmuştu

10 kişinin öldüğü selde yıkıma yol açan tomruklar, dere yatağında: Afetzedeler tedirgin

Sinop'taki sel felaketinde boyları 12 metreyi bulan ve ev, köprü, alt ve üstyapıda hasara yol açan tomrukların, afetin üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen Ayancık ilçesi Babaçay köyünde dere yatağındaki depolarının kaldırılmaması ve önlem alınmaması halkı tedirgin ediyor.

"Tomruk depoları hâlâ aynı yerinde duruyor"

Yaşadıkları afeti anlatan Kazım Üzü“Tomruk depolarının burada durması çok yanlış oldu. O tomruklar, bu mahalleyi öylece götürdü. Arkadaşlarımız öldü, kayboldu. Çok üzgünüz” dedi.

Kazım Gülen de “Tomruk deposu yukarıdan dağılınca istinat duvarını kırdı ve sel mahalleye girdi. Mahallemizi komple aldı gitti. Tomruk depoları hala aynı yerinde duruyor. Sel, gece olsaydı çok daha kötü olurdu” diye konuştu.

Mahallede yaşayan Cemal Ünal ise, “Sel tomruk deposunu dağıtınca yıkıcı bir etki gösterdi. Burayı koruyan set bir metre daha uzun olsaydı bu facia yaşanmayabilirdi. Şimdi önlem alınacaktır fakat insanlarımız gitti” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Sinop'ta 11 Ağustos’ta 24 saatte metrekareye düşen 240 kilogram yağışın ardından meydana gelen sel ve heyelanlarda, 10 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi ise kayboldu. Debisi yükselen Ayancık Çayı ilçe merkezine taştı, cadde ve sokakları sel bastı.

3-4 kilometre mesafedeki tomruk depoları, selle birlikte ilçe merkezi ve Babaçay köyünde yıkıcı etki gösterdi. Sürüklenen, boyları 12 metreyi bulan tomruklar, ev ve köprülerin yıkılmasına, altyapı ve üstyapıda ağır hasarların oluşmasına yol açtı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER